Смъртта на една легенда – позорът на Серина Уилямс

Серина Уилямс
- СПОДЕЛИ С ПРИЯТЕЛИ -

Американската тенисистка Серина Уилямс се опозори във финала на последния за годината турнир от Големия шлем – US Open. По-малката от сестрите Уилямс не игра толкова лошо срещу 20-годишната Наоми Осака, но поведението й възмути феновете на аристократичния спорт.

Определено може да се каже, че финалът в Ню Йорк през тази година беше най-скандалният в историята. Наоми Осака напълно заслужи победата. Тя поведе с 6:2 в първия сет, след което довърши започнатото с 6:4 във втория сет. Именно в него Серина разигра цирк, недостоен за една легенда в спорта, каквато тя безспорно е  или по-скоро беше .

Всички зрители на “Флашинг Медоус” й желаеха победата и бяха дошли именно за това. Наоми Осака обаче игра дръзко и вдъхновено, като не даде никакъв шанс на Серина. Американката обаче направи нещо непростимо – тя се опита да открадне празника на младата японка със своите непрестанни претенции към съдията на стола. Не прие без ропот наказанието за подсказване от треньора Патрик Муратоглу.

Вдигна скандал на съдията, като го призоваваше да й се извини, а отвратително впечатление в думите й направи позоваването на това, че е майка на дъщеря и съответно не може да мами. Серина печели първия си US Open през 1999 година. Тогава Наоми Осака е едва на ненавършени две години. US Open е считан за домашния турнир на Серина, но именно в Ню Йорк тя е претърпявала най-страшните си загуби в кариерата. На финала през 2011 година тя буквално беше унищожена от Саманта Стоусър.

На полуфиналите през 2015 година Роберта Винчи я спря за спечелването на кариерен Голям шлем – титли от Откритото на Австралия, “Ролан Гарос”, “Уимбълдън” и US Open в една календарна година. През 2004 година също в полуфиналите Серина беше жестоко ощетена срещу Дженифър Каприати, а след този мач беше въведена системата “ястребово око”. През 2009 година Серина отстъпи пред Ким Клайстерс, която се беше завърнала на корта след раждане. Серина в този момент е била доста далеч от идеята да става майка.

В един от решителните моменти на мача Серина гневно избухва срещу съдията на линията – “Ще ти забия тази топка в гърлото”. Това се случва по време на мачбола. Съдията проявява принципност и наказва Серина с точка за белгийката, която се оказва победна, а по-късно Клайстерс триумфира и печели титла от Големия шлем след раждане. Девет години по-късно Серина е в сходна ситуация, но амбицията й и изигра лоша шега.

Серина се оттегли през 2017 година, за да стане майка за първи път. През пролетта на тази година тя се завърна на корта. В началото не всичко вървеше гладко за нея, но тя набра форма и стигна до финала на “Уимбълдън”, загубен от Анджелик Кербер. Германката имаше късмет, но Серина натрупа увереност, че все още е не просто топ, а част от елита на женския тенис. Летните турнири малко разклатиха вярата във възможностите й.

Особено болезнена беше загубата от Джоана Конта в Сан Хосе, когато Уилямс взе само гейм и претърпя най-срамното поражение в кариерата си. За това си има и обективни причини, тъй като в навечерието на турнира Серина разбра, че убиецът на една от по-големите й сестри е излязъл от затвора. На US Open Серина пристигна определено не в ролята на фаворит. Никой нямаше да бъде изненадан при отпадане в първи кръг или достигане до финала – толкова противоречиво бе представянето й през сезона. За разлика от нея, Наоми Осака поднесе голямата изненада, достигайки до финала.

Да се върнем отново на темата за майчинството на Серина. Тя просто прекали със споменаването на факта, че е станала майка. Нямаше интервю, пресконференция или пост в социалните мрежи, в който да не се акцентира на този факт. Този пиар на гърба на детето започна да дразни, а даваните от Уилямс подробности около усложненията при раждането, непланираното Цезарово сечение и т.н. дойдоха в повече на публиката.

Във финалния мач Серина просто се провали. Нищо от играта й не се получаваше. След като загуби първия сет и видя, че мачът излиза от контрол, Серина започна да нервничи. Забележка на съдията Карлос Рамос за подсказване от треньора Патрик Муратоглу извади Серина от равновесие.

“Вие ми се подигравате. Не ме познавате. Той просто ми даде знак за мотивация. Нищо не ми е подсказвал. Признайте го и ми се извинете. Аз никога през живота си не съм мамила. Имам дъщеря и винаги съм честна. По-добре да загубя, отколкото да мамя”, избухна Серина, като не пропусна да спомене, че е станала майка. Съдията я помоли да се поуспокои и тя успя да пробие съперничката и да поведе с 3:1. След това обаче отново загуби подаването си. Тук Серина отново избухна, като счупи ракетата си на корта и съдията присъди точка за Осака. Вместо да се овладее, Серина отново се насочи към съдийското столче.

“Патрик не ми е подсказвал. Трябва да ми се извините, не съм нарушавала правилата”, избухна американката, а реферът остана невъзмутим. Наоми Осака запази дух и не позволи на случващото се да повлияе на играта й. Тя набързо изравни до 3:3. Серина все още имаше шанс да се върне в мача, но след пореден пропуснат сервис гейм започна да крещи отново на съдията направо от пейката си.

“Вие ме обиждате. Поставяте под съмнение моята честност. Повече няма да стъпите на корт, на който аз играя. Гарантирам ви го. Вие сте лъжец и крадец. Отнехте ми точка”, беснееше Уилямс. Това дойде в повече на рефера, който й отне цял гейм и резултатът стана 5:3 в полза на Осака. Позорът за Серина обаче още не беше пълен. Тя отново се разкрещя, като този път призова на помощ феминизма, явно забравила, че играе в женски финал.

“Всичко е, защото съм жена, нали? Мъжете не ги наказват, но мен може. Това е сексизъм”, изцепи се Уилямс, като явно от здрав разум не намеси и расизъм, тъй като съперничката й е наполовина черна.

Серина взе следващия гейм на 0, като взриви трибуните, но при 5:4 Осака сервира за мача. Тя пропусна първия мачбол, но във втория не сгреши – гейм, сет и мач, както и първа титла от Големия шлем за японката, която има пълно основание да е обидена на Серина, която й открадна празника с цирковете си.

Така Наоми Осака ще запомни първия си голям трофей със сълзите в очите, но по-важното е, че Серина разруши своята репутация завинаги с истеричното си поведение на корта. За капак – треньорът Муратоглу призна, че е подсказвал с жестове, но Серина напълно отрече и това. Позорът за американката стана пълен.